UKW1V221MPD1TD
UKW1V221MPD1TD
UKW1V221MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKW1V221MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8633 items
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Series UKW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 370mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm