25NA47MEFC6.3X11
25NA47MEFC6.3X11
25NA47MEFC6.3X11
Rubycon
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25NA47MEFC6.3X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series NA
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current100mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 150mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:84430 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25NA47MEFC6.3X11
The 25NA47MEFC6.3X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C