UPJ1A561MPD1TA
UPJ1A561MPD1TA
UPJ1A561MPD1TA
Nichicon
UPJ 560μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 590mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1A561MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 560μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.168mA
Ripple Current590mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.19
Impedance160mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 590mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.827 21.00mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:44937 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPJ1A561MPD1TA Product Details
UPJ1A561MPD1TA Overview
A full charge means 730mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 590mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.827 21.00mm (Max).A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 10V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UPJ1A561MPD1TA Features
the ripple current is 730mA @ 10kHz.
the ripple current is 590mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C