63ZL15MEFC5X11
63ZL15MEFC5X11
63ZL15MEFC5X11
Rubycon
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
63ZL15MEFC5X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series ZL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 15μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 2.0066mm
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current165mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance880mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 69.3mA @ 120Hz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:104000 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 63ZL15MEFC5X11
The 63ZL15MEFC5X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C