EEU-FS2A151LB
EEU-FS2A151LB
EEU-FS2A151LB
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 150uF 100V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1200mA 10000h 105C Ammo
SOT-23
EEU-FS2A151LB Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series FS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 150μF
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance44mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:5383 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FS2A151LB
The EEU-FS2A151LB from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 150uF 100V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1200mA 10000h 105C Ammo.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C