UKL2A1R5MDD1TA
UKL2A1R5MDD1TA
UKL2A1R5MDD1TA
Nichicon
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UKL2A1R5MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 62565 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1.5μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 23mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 23mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 46mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm