25ML56MEFCTZ6.3X7
25ML56MEFCTZ6.3X7
25ML56MEFCTZ6.3X7
Rubycon
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25ML56MEFCTZ6.3X7 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series ML
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 56μF
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current85mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 85mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 127.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:92695 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25ML56MEFCTZ6.3X7
The 25ML56MEFCTZ6.3X7 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C