50YXJ3.3MTA5X11
50YXJ3.3MTA5X11
50YXJ3.3MTA5X11
Rubycon
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50YXJ3.3MTA5X11 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXJ
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 3.3μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current53mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance2.2Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 22.26mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 53mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:144083 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50YXJ3.3MTA5X11
The 50YXJ3.3MTA5X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C