UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN
Nichicon
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UHE1A562MHD6TN Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHE
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 5600μF
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current2.344A
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Impedance21mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.344A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.93A @ 100kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5657 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHE1A562MHD6TN
The UHE1A562MHD6TN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C