220VXG680MEFCSN35X25
220VXG680MEFCSN35X25
220VXG680MEFCSN35X25
Rubycon
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP
SOT-23
220VXG680MEFCSN35X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2014
Series VXG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 220V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.16034mA
Ripple Current1.54A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.58A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.37A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1602 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 220VXG680MEFCSN35X25
The 220VXG680MEFCSN35X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C