UKL1E4R7MDDANATA
UKL1E4R7MDDANATA
UKL1E4R7MDDANATA
Nichicon
UKL 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKL1E4R7MDDANATA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 91102 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.000235mA
Ripple Current 45mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 90mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UKL1E4R7MDDANATA Product Details
UKL1E4R7MDDANATA Overview
In terms of ripple current, it is 90mA @ 10kHz at full charge.In the lowest charge, the ripple current is 45mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.472 12.00mm is recommended.You should set the rated (DC) voltage (URdc) of the device to 25V VDC.Maintaining -40°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UKL1E4R7MDDANATA Features
the ripple current is 90mA @ 10kHz.
the ripple current is 45mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C