UHV1C681MPD
UHV1C681MPD
UHV1C681MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 680uF 105c 8x15 3.5LS
SOT-23
UHV1C681MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9647 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UHV
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 108.8μA
Ripple Current 1.36A
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Tan Delta 0.15
Impedance 43mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 816mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.36A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm