UPJ2F010MPD1TA
UPJ2F010MPD1TA
UPJ2F010MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
SOT-23
UPJ2F010MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 315V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 315V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current19mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 19mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.4mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:35069 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2F010MPD1TA
The UPJ2F010MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C