UFG2AR47MDM1TD
UFG2AR47MDM1TD
UFG2AR47MDM1TD
Nichicon
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UFG2AR47MDM1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UFG
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications Audio
Voltage - Rated 100V
Capacitance 0.47μF
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current10mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 10mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 20mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:18040 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UFG2AR47MDM1TD
The UFG2AR47MDM1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C