50ZL120MEFC8X16
50ZL120MEFC8X16
50ZL120MEFC8X16
Rubycon
ZL 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
50ZL120MEFC8X16 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series ZL
Published 2008
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current950mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance61mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 475mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:43816 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
50ZL120MEFC8X16 Product Details
50ZL120MEFC8X16 Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 475mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.689 17.50mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 50V.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
50ZL120MEFC8X16 Features
the ripple current is 475mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~105°C