UFG2AR47MDM1TD
UFG2AR47MDM1TD
UFG2AR47MDM1TD
Nichicon
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UFG2AR47MDM1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 18040 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UFG
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Applications Audio
Voltage - Rated 100V
Capacitance 0.47μF
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 10mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 10mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 20mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm