UES0J470MEM1TA
UES0J470MEM1TA
UES0J470MEM1TA
Nichicon
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UES0J470MEM1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 36064 items
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UES
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 47μF
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm