UBT2W330MHD
UBT2W330MHD
UBT2W330MHD
Nichicon
UBT 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 203mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
UBT2W330MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1961 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~125°C
Packaging Bulk
Series UBT
Published 2009
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Automotive
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.694mA
Ripple Current 203mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 203mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 365.4mA @ 100kHz
Dissipation Factor 0.24 %
Diameter 16mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UBT2W330MHD Product Details
UBT2W330MHD Overview
Full charge should result in a ripple current of 365.4mA @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 203mA @ 120Hz.Keep your seated height below 1.319 33.50mm.Based on the dissipation factor of 0.24 %, it operates.A voltage of 450V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -25°C~125°C as the operating temperature.
UBT2W330MHD Features
the ripple current is 365.4mA @ 100kHz.
the ripple current is 203mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.24 %
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~125°C