5SGSMD5K1F40C2LN
5SGSMD5K1F40C2LN
5SGSMD5K1F40C2LN
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix® V GS Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSMD5K1F40C2LN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4932 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
HTS Code 8542.39.00.01
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGSMD5
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 17260 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 457000
Total RAM Bits 39936000
Number of LABs/CLBs 172600
Length 40mm
Height Seated (Max) 3.5mm
Width 40mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGSMD5K1F40C2LN Product Details
5SGSMD5K1F40C2LN Overview
There is a 1517-BBGA, FCBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 696 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 457000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.85V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 0.82V~0.88V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Stratix® V GS series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 696 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 39936000 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGSMD5. 172600 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is provided by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery that is included with the device.