5SGSED8N1F45C2L
5SGSED8N1F45C2L
5SGSED8N1F45C2L
Intel
3.9mm mm FPGAs Stratix? V GS Series 1932-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSED8N1F45C2L Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1932-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Series Stratix® V GS
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGSED8
JESD-30 Code S-PBGA-B1932
Number of Outputs 840
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 840
Number of Inputs 840
Organization 26240 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 695000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 262400
Height Seated (Max) 3.9mm
Length 45mm
Width 45mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2176 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGSED8N1F45C2L Product Details
5SGSED8N1F45C2L Overview
A 1932-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 840 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 695000 logic elements/cells. Power is provided by a 0.85V-volt supply. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.82V~0.88V , at which it runs. An FPGA belonging to the Stratix? V GS series is referred to as an FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. A total of 840 outputs are incorporated into this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. This device is equipped with 51200000 RAM bits in terms of its RAM si51200000e. You can find related parts by using the part number 5SGSED8, which is its base part number. Fpga electronics contains 262400 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery and requires no additional power supply to operate.