EP4CE75F23C7N
EP4CE75F23C7N
EP4CE75F23C7N
Intel
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 484-BGA 1mm mm 484
SOT-23
EP4CE75F23C7N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 484-BGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Series Cyclone® IV E
JESD-609 Code e1
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 484
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Voltage - Supply 1.15V~1.25V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 1.2V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number EP4CE75
JESD-30 Code S-PBGA-B484
Number of Outputs 295
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies1.21.2/3.32.5V
Number of I/O 292
Clock Frequency 472.5MHz
Number of Inputs 295
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 75408
Total RAM Bits 2810880
Number of LABs/CLBs 4713
Height Seated (Max) 2.4mm
Length 23mm
Width 23mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2556 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EP4CE75F23C7N Product Details
EP4CE75F23C7N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 484-BGA package and X package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 292 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. In order to construct a fundamental building block, 75408 logic elements/cells are required. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. The supply voltage of the device is 1.15V~1.25V , at which it runs. The Cyclone? IV E series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Cyclone? IV E family of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. The device has 295 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 2810880. For related parts, use its base part number EP4CE75. 4713 LABs and CLBs are built into this FPGA. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 472.5MHz in order to do its work.