10AX022E3F29E2SG
10AX022E3F29E2SG
10AX022E3F29E2SG
Intel
3.35mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
SOT-23
10AX022E3F29E2SG Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 780-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Arria 10 GX
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 780
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B780
Number of Outputs 288
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.9V
Number of I/O 288
Number of Inputs 288
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 220000
Total RAM Bits 13752320
Number of LABs/CLBs 80330
Height Seated (Max) 3.35mm
Length 29mm
Width 29mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2180 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10AX022E3F29E2SG Product Details
10AX022E3F29E2SG Overview
There are two packages that contain fpga chips: 780-BBGA, FCBGA package and X package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 288 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 220000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 0.87V~0.93V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Arria 10 GX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 288 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The total number of terminations is 780. This device is equipped with 13752320 RAM bits in terms of its RAM si13752320e. An array of 80330 LABs/CLBs is built into the FPGA. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 0.9V power supply.