5SGXEA5H2F35I2L
5SGXEA5H2F35I2L
5SGXEA5H2F35I2L
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA5H2F35I2L Datasheet PDF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Stratix® V GX
Part StatusNot For New Designs
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXEA5
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 552
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 552
Number of Inputs 552
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 490000
Total RAM Bits 46080000
Number of LABs/CLBs 185000
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1662 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXEA5H2F35I2L Product Details
5SGXEA5H2F35I2L Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. To form a fundamental building block, there are 490000 logic elements/cells. The supply voltage is 0.85V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.82V~0.88V. The FPGA belongs to the Stratix? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. This device is equipped with 552 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are 46080000 RAM bits that are available with this device. You can find related parts by using the part number 5SGXEA5, which is its base part number. The FPGA is built as an array of 185000 latches or CLBs. Power is provided by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery that is included with the device.