5SGSMD5H2F35C3N
5SGSMD5H2F35C3N
5SGSMD5H2F35C3N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GS Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSMD5H2F35C3N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Series Stratix® V GS
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGSMD5
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 552
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 552
Number of Inputs 552
Organization 17260 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 457000
Total RAM Bits 39936000
Number of LABs/CLBs 172600
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1640 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGSMD5H2F35C3N Product Details
5SGSMD5H2F35C3N Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA package that includes this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. There are 552 I/Os for better data transfer. A fundamental building block is made up of 457000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.85V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.82V~0.88V and uses a battery to supply power. This is a type of FPGA that is part of the Stratix? V GS series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. There are 552 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. This device is equipped with 39936000 RAM bits in terms of its RAM si39936000e. Its base part number 5SGSMD5 can be used to find parts that are related to it. 172600 LABs/CLBs are configured on this FPGA. There is a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply that is required to operate it.