16YXF47MEFCTA5X11
16YXF47MEFCTA5X11
16YXF47MEFCTA5X11
Rubycon
YXF 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 105mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
16YXF47MEFCTA5X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2008
Series YXF
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Lead Pitch 2.0066mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current105mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance900mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 105mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 150mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:125469 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
16YXF47MEFCTA5X11 Product Details
16YXF47MEFCTA5X11 Overview
A full charge means 150mA @ 100kHz ripple current.If the charge is low, ripple current is 105mA @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 0.492 12.50mm.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
16YXF47MEFCTA5X11 Features
the ripple current is 150mA @ 100kHz.
the ripple current is 105mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C