400VXG330MEFC30X40
400VXG330MEFC30X40
400VXG330MEFC30X40
Rubycon
VXG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
SOT-23
400VXG330MEFC30X40 Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series VXG
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 330μF
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 1.74A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.436A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1366 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
400VXG330MEFC30X40 Product Details
400VXG330MEFC30X40 Overview
Full charge results in a ripple current of 2.436A @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 1.74A @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.654 42.00mm is recommended.High efficiency requires an operating temperature of -25°C~105°C.
400VXG330MEFC30X40 Features
the ripple current is 2.436A @ 10kHz.
the ripple current is 1.74A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C