200USC2200MEFCSN35X50
200USC2200MEFCSN35X50
200USC2200MEFCSN35X50
Rubycon
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
SOT-23
200USC2200MEFCSN35X50 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series USC
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 2200μF
Lead Pitch 10.0076mm
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1459 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 200USC2200MEFCSN35X50
The 200USC2200MEFCSN35X50 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C