250USC470MEFCSN30X25
250USC470MEFCSN30X25
250USC470MEFCSN30X25
Rubycon
USC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
250USC470MEFCSN30X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series USC
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 250V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.02835mA
Ripple Current2.04A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 2.04A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.06A @ 10kHz
Diameter 30mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2851 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
250USC470MEFCSN30X25 Product Details
250USC470MEFCSN30X25 Overview
During full charge, the ripple current is 3.06A @ 10kHz.When the charge is lowest, the ripple current is 2.04A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.063 27.00mm.Rated DC voltage of 250V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
250USC470MEFCSN30X25 Features
the ripple current is 3.06A @ 10kHz.
the ripple current is 2.04A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -40°C~85°C