35SEV47M6.3X8
35SEV47M6.3X8
35SEV47M6.3X8
Rubycon
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
SOT-23
35SEV47M6.3X8 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series SEV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
Voltage - Rated 35V
Capacitance 47μF
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Size Code 2626
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.01645mA
Ripple Current105mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 105mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 157.5mA @ 10kHz
Q Factor 0.14
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:8895 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 35SEV47M6.3X8
The 35SEV47M6.3X8 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C