UVR2A330MPD1TD
UVR2A330MPD1TD
UVR2A330MPD1TD
Nichicon
SOT-23
UVR2A330MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Weight 907.18474mg
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2009
Series UVR
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 99μA
Ripple Current180mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 360mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.08 %
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:15459 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UVR2A330MPD1TD Product Details
UVR2A330MPD1TD Overview
A full charge has a ripple current of 360mA @ 10kHz volts.When the charge is lowest, the ripple current is 180mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.512 13.00mm.A 0.08 % dissipation factor is used.A voltage of 100V DC is used to operate this capacitor.Maintaining -40°C~85°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UVR2A330MPD1TD Features
the ripple current is 360mA @ 10kHz.
the ripple current is 180mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.08 %
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C