400MXC82MEFCSN22X25
400MXC82MEFCSN22X25
400MXC82MEFCSN22X25
Rubycon
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
SOT-23
400MXC82MEFCSN22X25 Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 9.071847g
Operating Temperature-25°C~105°C
Series MXC
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 82μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.54332mA
Ripple Current640mA
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 640mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 896mA @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 19.05mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3380 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400MXC82MEFCSN22X25
The 400MXC82MEFCSN22X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C