UUJ2W220MNQ1MS
UUJ2W220MNQ1MS
UUJ2W220MNQ1MS
Nichicon
SOT-23
UUJ2W220MNQ1MS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2009
Series UUJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 6.3mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter 1.4 mm
Size Code 7575
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 100μA
Ripple Current130mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 130mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 208mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.2 %
Diameter 18mm
Height 21.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20.1mm
Width 19.1mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2344 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UUJ2W220MNQ1MS Product Details
UUJ2W220MNQ1MS Overview
Full charge should result in a ripple current of 208mA @ 10kHz.In the lowest charge, the ripple current is 130mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.866 22.00mm.Despite its 0.2 % dissipation factor, it still operates.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 450V.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UUJ2W220MNQ1MS Features
the ripple current is 208mA @ 10kHz.
the ripple current is 130mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.2 %
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -40°C~105°C