MC18FD221J
MC18FD221J
MC18FD221J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC18FD221J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Weight 26.988746mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2000
Series MC
Size / Dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 220pF
Voltage - Rated DC 500V
Case Code (Metric) 4532
Case Code (Imperial) 1812
Dissipation Factor0.1 %
Custom Capabilities Tight Tolerance Exact Capacitance Values
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 4.5mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:4502 items
MC18FD221J Product Details
MC18FD221J Overview
Despite its size/dimension being 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm, it guarantees high reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Temperature coefficients 25 ppm/°C are set with the part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
MC18FD221J Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD221J Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ