MCHN38FM100D
MCHN38FM100D
MCHN38FM100D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MCHN38FM100D Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2014
Series MCHN
Size / Dimension 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
Tolerance ±0.5pF
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code yes
Part StatusLast Time Buy
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 10pF
Voltage - Rated DC 4V
Reference Standard AEC-Q200
Case Code (Metric) 9696
Case Code (Imperial) 3838
Rated (DC) Voltage (URdc) 4000V
Size Code 4341
Height 2.03mm
Height Seated (Max) 0.080 2.03mm
Length 9.65mm
Width 9.65mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2976 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MCHN38FM100D Product Details
MCHN38FM100D Overview
A 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm size/dimension ensures high levels of reliability.It requires voltage - Rated DC of 4V to function fully.A rated (DC) voltage of 4000V is required for high efficiency.Parts with 50 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MCHN38FM100D Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
the voltage - Rated DC of 4V
a 50 ppm/°C temperature coefficient
MCHN38FM100D Applications
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ