MC12FA151J-T
MC12FA151J-T
MC12FA151J-T
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FA151J-T Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2000
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±5%
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code no
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 150pF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Height 1.5mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:4924 items
MC12FA151J-T Product Details
MC12FA151J-T Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.To function properly, 100V needs a voltage of Rated DC.25 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
MC12FA151J-T Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FA151J-T Applications
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ