MC12FD820F-TF
MC12FD820F-TF
MC12FD820F-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FD820F-TF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 15.989131mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2012
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±1%
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 82pF
Voltage - Rated DC 500V
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1580 items
MC12FD820F-TF Product Details
MC12FD820F-TF Overview
This device's size and dimension are 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm to ensure a high level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
MC12FD820F-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD820F-TF Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ