UPM1J820MPD1TA
UPM1J820MPD1TA
UPM1J820MPD1TA
Nichicon
UPM 82μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 385mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
UPM1J820MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 82μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.15498mA
Ripple Current385mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance150mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 385mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:31566 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPM1J820MPD1TA Product Details
UPM1J820MPD1TA Overview
Full charge should result in a ripple current of 600mA @ 10kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 385mA @ 120Hz at the lowest charge.Keep your seated height below 0.866 22.00mm.Set URdc to 63V as the rated voltage (DC).When operating at -55°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UPM1J820MPD1TA Features
the ripple current is 600mA @ 10kHz.
the ripple current is 385mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C