UVP1V330MPD1TA
UVP1V330MPD1TA
UVP1V330MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UVP1V330MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.03465mA
Ripple Current100mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Ripple Current @ Low Frequency 100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 200mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:52951 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVP1V330MPD1TA
The UVP1V330MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C