25MH510MEFC5X5
25MH510MEFC5X5
25MH510MEFC5X5
Rubycon
MH5 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 22mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
25MH510MEFC5X5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Weight 453.59237mg
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series MH5
Published 2014
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 10μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 2.0066mm
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current22mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 22mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 33mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 5mm
Height Seated (Max) 0.256 6.50mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:21032 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
25MH510MEFC5X5 Product Details
25MH510MEFC5X5 Overview
Full charge results in a ripple current of 33mA @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 22mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.256 6.50mm is recommended.Rated DC voltage is 25V for this capacitor.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
25MH510MEFC5X5 Features
the ripple current is 33mA @ 10kHz.
the ripple current is 22mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C