UPS2W101MRD
UPS2W101MRD
UPS2W101MRD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 100uF 25x50 20% 12.5LS
SOT-23
UPS2W101MRD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
HTS Code8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch12.5mm
Lead Pitch 12.4968mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.492 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 200V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.9mA
Ripple Current350mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 350mA @ 120Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1386 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS2W101MRD
The UPS2W101MRD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 100uF 25x50 20% 12.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C