UVK1C472MHD
UVK1C472MHD
UVK1C472MHD
Nichicon
UVK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can
SOT-23
UVK1C472MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.256mA
Ripple Current2.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.28
Ripple Current @ Low Frequency 2.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.415A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10020 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UVK1C472MHD Product Details
UVK1C472MHD Overview
In terms of ripple current, it is 2.415A @ 10kHz at full charge.In the lowest charge, the ripple current is 2.1A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.063 27.00mm.Rated DC voltage of 16V is used to operate this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~85°C.
UVK1C472MHD Features
the ripple current is 2.415A @ 10kHz.
the ripple current is 2.1A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C