UCY2V220MPD
UCY2V220MPD
UCY2V220MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 22uF 105c
SOT-23
UCY2V220MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UCY
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 350V
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current255mA
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 255mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 510mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.24 %
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Length 25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4681 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCY2V220MPD
The UCY2V220MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 22uF 105c.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C