LKSH2102MESZ
LKSH2102MESZ
LKSH2102MESZ
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 71V SNAP IN
SOT-23
LKSH2102MESZ Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series LKS
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 71V
Terminal Pitch10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.79937mA
Ripple Current1.4A
Test Frequency120Hz
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 1.4A @ 120Hz
Diameter 22mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3026 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKSH2102MESZ
The LKSH2102MESZ from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 71V SNAP IN.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C