MLS213M010EA1A
MLS213M010EA1A
MLS213M010EA1A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
MLS 21000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 19.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
SOT-23
MLS213M010EA1A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series MLS
Published 2016
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 21000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 25.4mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current19.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 14A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 15A @ 20kHz
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 50.8mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:61 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLS213M010EA1A Product Details
MLS213M010EA1A Overview
With a full charge, the ripple current is 15A @ 20kHz.Defining 53mOhm @ 120Hz as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.When the charge is at the lowest, the ripple current is 14A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.500 12.70mm.Voltage - Rated DC of 10V controls this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~125°C.
MLS213M010EA1A Features
the ripple current is 15A @ 20kHz.
the ripple current is 14A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~125°C