UPJ2D330MHD
UPJ2D330MHD
UPJ2D330MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 33uF 16x25 20% 7.5LS
SOT-23
UPJ2D330MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UPJ
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 364μA
Ripple Current180mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 288mA @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:9631 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2D330MHD
The UPJ2D330MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 33uF 16x25 20% 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C