UPJ0J391MPD1TD
UPJ0J391MPD1TD
UPJ0J391MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UPJ0J391MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current345mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance270mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 345mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:16278 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ0J391MPD1TD
The UPJ0J391MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C