UKW1V221MPD1TD
UKW1V221MPD1TD
UKW1V221MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKW1V221MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current370mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:8633 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKW1V221MPD1TD
The UKW1V221MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C