UKL2A1R5MDD1TA
UKL2A1R5MDD1TA
UKL2A1R5MDD1TA
Nichicon
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UKL2A1R5MDD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1.5μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current23mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 23mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 46mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:62565 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL2A1R5MDD1TA
The UKL2A1R5MDD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C