UVR1E153MRD6
UVR1E153MRD6
UVR1E153MRD6
Nichicon
UVR 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.6A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
SOT-23
UVR1E153MRD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1732 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UVR
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 12.4968mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 11.25mA
Ripple Current 3.6A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.44
Ripple Current @ Low Frequency 3.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.14A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.16 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 25mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVR1E153MRD6 Product Details
UVR1E153MRD6 Overview
A full charge means 4.14A @ 10kHz ripple current.As far as the ripple current is concerned, it is 3.6A @ 120Hz at the lowest charge.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.654 42.00mm.It operates at a dissipation factor of 0.16 % (0.16 %).A voltage of 25V DC operates this capacitor.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~85°C.
UVR1E153MRD6 Features
the ripple current is 4.14A @ 10kHz.
the ripple current is 3.6A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~85°C