LLG2D222MELC40
LLG2D222MELC40
LLG2D222MELC40
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 2200uF 85c 35x40x10L/S
SOT-23
LLG2D222MELC40 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LLG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.98mA
Ripple Current4.18A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 4.18A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.27A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:787 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LLG2D222MELC40
The LLG2D222MELC40 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200volts 2200uF 85c 35x40x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C